به گفته وکیل پایه یک دادگستری از مهمترین نکاتی که در قرار وثیقه وجود دارد این است که قرار وثیقه چون یک قرار مالی است از اطمینان بیشتری نسبت به سایر قرار ها برخوردار است. زمانی که قاضی دادگاه تشخیص دهد، قرار وثیقه برای متهم صادر می شود تا از عدم حضور وی به دادگاه جلوگیری به عمل آید و مهمتر اینکه در صورت خسارت شاکی خصوصی پرونده ، تضمینی برای جبران خسارت وجود داشته باشد.

تعیین میزان وثیقه

یکی از اهداف قرار وثیقه، جبران خسارت وارده به بزهshy; دیده است؛ بنابراین قانون مقرر داشته است که میزان وثیقه نباید کمتر از خسارت وارده به بزه shy; دیده باشد.

قرار وثیقه

قرار وثیقه

علاوه بر این مجازات بعضی از جرایم، نقدی است؛ بنابراین مرجع قضایی سعی می shy;کند که در تعیین میزان وثیقه هم میزان خسارت احتمالی وارده به بزه shy; دیده (مثل دیه) و هم جزای نقدی جرم مورد اتهام را در نظر بگیرد بنابراین میزان وثیقه تعیین شده از مجموع این دو کمتر نخواهد بود.

اگر ارزش مال معرفی شده به میزان تعیین شده یا بیشتر باشد، بازپرس قرار وثیقه را می پذیرد. در غیر این صورت باید مال دیگری معرفی شود و گر نه متهم بازداشت خواهد شد.

قوانین برای وثیقه گذار

برابر ماده 1، 2 و 139 قانون آیین دادرسی کیفری ، كفيل يا وثيقه گذار در هر مرحله از دادرسي با معرفي و تحويل متهم مي توانند رفع مسئوليت و يا آزادي وثيقه خود را درخواست کند.

در تبصره 2 این ماده نیز آمده است که هرگاه متهم يا محكوم، در موعد مقرر در دادگاه یا دادسرا حاضر شود، به محض شروع اجراي حكم جزايي يا قطعي شدن قرار تعليق، مقررات قرار تأمین نیز ملغي مي شود.

***در صورت تمایل می توانید جهت مشاوره در مورد صدور قرار وثیقهباوکیل مجرباین مجموعه در ارتباط باشید***

افراد معتبر برایضمانت قرار وثیقه

  • کاسبان دارای جواز کسب
  • کارمند شرکت های خصوصی و دولتی با حداقل دوسال و نیم سابقه ی کاری
  • حقوق بگیران با سابقه کار حداقل دو سال و نیم در مکان ثابت
  • بازنشستگان ادارات و ارگان های دولتی و تامین اجتماعی
  • مالک هایی که ملکی به صورت قولنامه با مبایعه نامه به نام خود دارند

چگونگی اجاره سند وثیقه

کلیه ی مراحل اجاره سند اجاره ای و وثیقه تا آزادی متهم معمولا 48 تا 72 ساعت طول می کشد. البتهتامین وثیقهو اعتماد به اشخاص برای اجاره ی سند وثیقه امری بسیار دشوار است؛ زیرا افراد سودجویی وجود دارند که با ارائه ی قیمت های پایین تر و به صرفه تر سعی در ی از شما خواهند داشت. پس باید هوشیار بود .

شرایط ضبط وثیقه

اگر شخصی وثیقه تودیع کرده باشد و پس از احضار، نزد مقام قضایی حاضر نشود با طی مراحلی امکان ضبط وثیقه اش فراهم خواهد شد. در مورد متهمین نیز بعد از محکومیت قطعی، ضبط وثیقه محقق می شود.
اگر متهم یا محکوم علیه در موقعی که حضور او لازم است در دادگاه یا دادسرا حاضر نشود اگر شخصی غیر از خود وی وثیقه سپرده باشد به وثیقه گذار اخطار می شود که ظرف بیست روز متهم یا محکوم علیه را تسلیم کند. در صورت تسلیم نکردن وی بعد از ابلاغ و به دستور دادستان وثیقه ضبط خواهد شد.

ضبط وثيقه

طبق ماده 140 قانون آيين دادرسي دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور كيفري، هرگاه متهمي كه التزام يا وثيقه داده است در هنگامی كه حضور او لازم است بدون عذر موجه حاضر نشود، وجه الالتزام به دستور ريیس حوزه قضايي، از متهم اخذ و وثيقه ضبط می شود.

مراحل صدور قرار وثیقه

برای صدور قرار وثیقه باید دو قرار جداگانه شامل قرار <<اخذ وثیقه>> و قرار <<قبولی>> صادر شود.

قرار اخذ وثيقه، یک عمل قضایی است که از سوی مقام تحقیق برای دسترسی به متهم در مواقع وم و به طور یک طرفه صادر و اعلام می شود و اراده متهم در تحقق آن اثری ندارد. در این قرار، تشخیص میزان و مبلغ وثیقه با مقام تحقیق است اما نباید از میزان خسارات مورد مطالبه مدعی خصوصی کمتر باشد. با این اقدام متهم یا شخص ثالث مم به معرفی وثیقه ای است که ارزش آن به مبلغ تعیین شده برسد، در غیر این صورت تا زمان قبولی وثیقه، متهم در بازداشت خواهد ماند.

نمونه درخواست توسط وثيقه گذار از دادگاه

رياست محترم شعبه دادگاه عمومي

با سلام ،
احتراماً ، به استحضار مي رساند ،
چون در خصوص آقاي فرزند به اتهام . توسط آن دادگاه محترم قرار وثيقه صادر گرديده است، لذا ، اينجانب . فرزند . با توديع وثيقه ملكي به مبلغ ريال متعهد مي گردم هر زمان كه دادگاه متهم را احضار نمايد وي را حاضر نمايم . در غير اين صورت وثيقه فوق به نفع دولت ضبط گردد . در ضمن اصل و فتوكپي سند مالكيت شماره كه شش دانگ آن متعلق به اينجانب مي باشد ، تقديم مي گردد .
با تشكر و تجديد احترام
نام و نام خانوادگي (وثيقه گذار )
امضاء
آدرس : خيابان كوچه پلاك .

معمولاً پس از تقديم درخواست وثيقه گذار به شكل فوق جهت تعيين ميزان بهاي ملك قرار كارشناسي صادر مي گردد .

نکات حقوقی وتفاوت مال منقول و غیر منقول

دستور العمل‌های آپارتمان نشینی از دیدگاه قانون و حقوق

راه کاری های حقوقی جهت رفع تصرف توسط وکیل پایه یک دادگستری

وثیقه ,متهم ,وثيقه ,دادگاه ,میزان ,ضبط ,قرار وثیقه ,است که ,می شود ,میزان وثیقه ,وثيقه گذار ,تعیین میزان وثیقه

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

mojtaba0761-bnd mnikfar1363 fecallinklimp lumelrighper riutizocont cheapestplaneratesinistanbul roacowicta tutepoti seo111 raimarighsched